żywienie rasowego psa

Jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie psa?

Jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie psa?

Dawka posiłków, które powinno się zapewniać czworonogowi domowemu jest uwarunkowana od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to konieczne ze względu na to, iż młode pieski w okresie rozwoju mają większe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają małe żołądki. Pieski dojrzałe można odżywiać tylko raz dziennie, należy jednak zadbać o wartości odżywcze takiego pokarmu. Odmiennie należy odżywiać czworonogi niezwykle wielkie oraz wielkich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak odżywiać pieska?

Powodem tak małej ilości posiłków, jakie należy podawać psinie, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach system pożywiania. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, uśmiercając zwierzęta dużo wyższe od nich. Trudnym byłoby dokonanie tego przez wyłącznie jednego spośród nich. Efektem współpracy jest duży posiłek, jakim może najeść się cała wataha.

Każdorazowe polowanie oznacza zatem dużą działkę mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby dostateczne aż do następnego polowania. Choć czas kolejnej możliwości do pokarmu jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wypracowanie systemu, który pozwala im spożywać rzadko, i równocześnie sowicie.
Psy mają dokładnie ten sam mechanizm jedzenia. Intuicyjnie konsumują wtedy o wiele więcej, aniżeli potrzebują do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego też można obserwować, że domowe psiny konsumują pełną, albo prawie całą miskę karmy na raz. Nieświadomie wręcz jedzą tyle, ile tylko potrafią, żeby stworzyć nadmiary. Wrodzony psi odruch łowczy sprawia, iż te zwierzęta często się przejadają. Należy zatem dopasować system karmienia pieska w taki sposób, żeby zapobiec przekarmienia stworzenia i narażenia go na częste choroby.

Jak często karmić pieska?

Psom domowym zaleca się serwować pożywienie tylko raz dziennie. W całości spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy tymczasem postępować odmiennie kiedy pupilem jest pies rasy dużej. Te zwierzęta potrzebują rozbicia posiłku na przynajmniej dwie porcje. Mają one wielkie organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest spore. Takie czworonogi nie mają jednak na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić potrzebne im wielkości jedzenia.

Jeśli chodzi o najbardziej optymalne odżywianie czworonogów olbrzymich, to najwłaściwszym sposobem będzie udzielanie im żywności suchej. Istotne jest natomiast to, aby kupować profesjonalną żywność przeznaczoną dla czworonogów tejże odmiany. Jest ona zrobiona w taki sposób, aby w jak najmniejszej dawce karmy zawarte było możliwie jak najwięcej ważnych elementów spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras dużych mogą być żywione rzadziej, przy czym nie obciążają układu żywieniowego zbyt dużą ilością pożywienia.