Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności zawiezienia gdzieś kota.

karma dla kota