Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary jest ciekawą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę większą, w szczególności gdy zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale jest znacznie twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto dbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej należy ulokować w środku potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie mieć norkę, w której będzie mogła schować się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/