Zakup czy adopcja psiaka. Jaką wybrać rasę psiaka? Jaka będzie optymalna?

Zakup czy adopcja psiaka. Jaką wybrać rasę psiaka? Jaka będzie optymalna?

To, iż pies jest najwspanialszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej dyspucie. Owy futrzasty przyjaciel, pozostaje oddany człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela i dodatkowo warunki, w których zamieszkuje. Dla niego liczy się jedynie pozytywne spojrzenie oraz dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Kiedy szczeniak dojrzewa…


Ludzie, którzy rozpatrują zakup bądź adopcję dużego psa, bardzo często nawet nie zastanawiają się nad doborem tej właściwej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i trybowi życia. Obraz psiaczka oraz jego czarujący pyszczek wystarczają, by futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem milutki szczeniak wyjątkowo łatwo dojrzewa i właściciel nawet nie zauważy, jak przekształca się w dojrzałego psiaka, którego wygląd nie zawsze odpowiada życzeniom właściciela. Dzieje się tak, gdy piesek jest wzięty jako szczeniak, oraz pochodzenie jego rodziców nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przepowiedzieć, jak wielki czworonóg wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego adoptowanie, niezależnie od jego przepięknych oczek i także zabawnego pyszczka.


Energiczny psiak oraz leniwy człowiek


Decydując się na posiadanie czworonoga, trzeba dokładnie zapoznać się z jego odmianą, by razem z nim tworzyć zwarty i szczęśliwy związek. Pieseczki potrzebujące wiele ruchu i spacerów,nie będą czuły się radosne, odosobnione w czterech ścianach przez większą połowę dnia. Decydując się na pieski myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, potrzeba mieć wiedzę, iż to niezwykle ruchliwe zwierzaki, które pragną wyczerpujących spacerów i także niezliczonych zabaw ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły sąsiedztwo, w jakim żyją, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Stąd miłośnicy odpoczynku na kanapie, przed telewizorem czy z książką w dłoniach powinni zapomnieć o takich odmianach.


Psiak ochronny lub do towarzystwa?


Jakikolwiek przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien idealnie sprecyzować swoje wymagania w stosunku do nowego psiaka. Jeżeli poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą zabierać, perfekcyjnie sprawdzą się tu psy niewielkie, które spokojnie pomieszczą się w dowolnym samochodzie lub koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie idealnie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na drobne wymiary mogą przebywać ze swoim panem podczas jego urlopów oraz wakacji.

Natomiast niewielkie czworonogi mimo własnego atrakcyjnego wyglądu, nie dadzą komuś takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, z pewnością wzbudzą strach i obawy przed nieznajomymi, efektywnie ich odstraszając. Gdy w domu żyją malutkie dzieci, których zachowanie nieraz jest nieprzewidywalne, lepiej będzie nie decydować się na psa obronnego, bowiem źle prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość oraz wagę.

Piesek zaczepny jedynie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela posiadania należytych dokumentów, zezwalających na jego posiadanie. Czworonogi ras agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i dodatkowo moskiewski stróżujący wymagają odpowiedniej tresury już okresie szczenięcym i odpowiedniego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać występowaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zapoznać się ich odmianami, żeby właściwie wybrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami oraz stylem życia człowieka, ponieważ jedynie wtedy relacja z psem będzie skutkowała przywiązaniem oraz wspólną miłością.

karma dla psa hurt